Výběr jazyka:
BB agency
BB agency
BB agency

Blog

Le BIO gagne des parts de marché également en Tchéquie.

La popularité des aliments biologiques est en croissance parmi les clients tchèques. En 2014, ils ont dépensé plus que 2 milliards de couronnes tchèques (730 millions d´euros). Par rapport à 2013, il a eu une augmentation de 3,9%.

Les marchandises sont vendues non seulement dans les magasins spécialisés, mais aussi dans les supermarchés et les magasins en ligne. La plupart des aliments biologiques, 825 millions couronnes (30 millions d´euros), ont étaient achetés par les consommateurs tchèques dans les grandes surface, les supermarchés, les hypermarchés et les magasins spécialisés «drogerie» (40,9%) et dans les magasins d'aliments naturels et biologiques (24,8%). La proportion des aliments biologiques dans les secteurs de la restauration est aussi en constante augmentation (2,9%).

En 2014 les ventes totales des aliments BIO y compris l´export étaient de 3,2 milliards couronnes. Depuis huit ans le chiffre a triplé, en 2006 c´était seulement 0,84 milliards couronnes. La consommation moyenne annuelle par habitant reste inférieure à 200 couronnes (7,30 euros).

Les aliments BIO préférés sont les aliments transformés (33%). Ce sont principalement des produits d´alimentation infantile, des thés, des épices et des bonbons. A la deuxième place, le lait et les produits laitiers (18,2%), suivie par la catégorie fruits/légumes (16,1%).

La croissance sur le marché tchèque est moins importante qu’en France (+20 %  premier trimestre 2016, comparé au résultat du premier semestre 2015), néanmoins nous pouvons observer les chiffres intéressants en pleine évolution.

Sources: www.eagri.cz, www.agencebio.org

Barbora Bohackova

 

Jak je na tom francouzský potravinářský průmysl?  1/9/2014

Francie je známá jako jeden z největších producentů i konzumentů vína a sýrů. Však jsou také její vinařské oblasti věhlasné po celém světě: Burgundsko, Bordeaux, Langedoc a Champagne… o sýrech typu Brie, Camembert a mnoha, mnoha dalších ani nemluvě.

Zemědělský a potravinářský průmysl je pro Francii velkým přínosem, a činí z ní jednoho z hlavních světových výrobců a zemědělsko-potravinářských vývozců. Potravinářský průmysl sám osobě významně přispívá ke zdraví francouzského hospodářství, v rámci Evropy se staví na přední místa.

Potravinářský průmysl je ve Francii prvním průmyslovým sektorem a to jak z hlediska obratu tak i zaměstnanosti. V loňském roce přibližně 12.000 firem tohoto odvětví dosáhlo výnosu ve výši 160,5 miliard eur a zaměstnávalo skoro 500.000 obyvatel. Potravinářství zde hraje klíčovou roli pro hospodaření s půdou a pro uzemní plán, jelikož zpracovává 70% francouzské zemědělské výroby. Z velké části vytváří potravinářský průmysl převážně mikro a malé podniky, přes 50% firem zaměstnává 10 až 19 zaměstnanců, 28% firem zaměstnává do 50 osob.

Francouzské potravinářství stojí na třech hlavních pilířích, s největšími tržními obraty, kterými jsou: průmysl masný (30,6 miliard eur/rok) i mlékárenský (25,5 miliard eur/rok) a v neposlední řadě výroba nápojů (23,5 miliard eur/rok).

Dlouholetou jedničkou na domácím i světovém trhu je společnost Danone, která se specializuje na výrobu čerstvých mléčných výrobků, balených minerálních vod a speciálních výživ. Koncern Danone se pyšní ročním obratem 21 miliard eur (2013). Nedávno jsme byli svědky toho, jak Danone prodal mlékárnu v Benešově americké společnosti Schreiber Foods. V tomto trendu bude společnost také pokračovat, v rámci strategie rozvoje směrem na východ a kvůli poklesu konzumace mléčných výrobků v Evropě, připravuje Danone na rok 2015 uzavření třech evropských továren (Casale Cremasco v Itálii, Hagenow v Německu a Budapešť v Maďarsku).

Druhou největší nadnárodní společností je Lactalis Groupe (16 miliard euro), známá je svými mlékárenskými výrobky a hlavně sýry pod značkou Président. Připomeňme jen, že v České republice je Lactalis vlastníkem Mlékáren Kunín a Klatovy. Dále můžeme jmenovat společnost Pernod Ricard, která vyrábí, zároveň distribuuje vína a destiláty. Pak je to také Bigard Groupe, zaměřující se na zpracování masa a další mlékárenský leader: Sodiaal Union.

Francie je pátým největší vývozce na světě, hned po USA, Holandsku, Německu a Brazílii. Vyvezené zboží představuje 27% z celkového obratu potravinářského průmyslu. Přesto, že narůstá prodej do rozvojových zemí, největší klienti Francouzů jsou stále státy Evropské unie. Většina vyvezeného zboží má svojí konečnou destinaci v Evropě, nejčastěji je to Německo, Belgie a Velká Británie.

Potravinářské odvětví je hlavně cennou podporou pro obchodní bilanci země, v roce 2013 byl vytvořen přebytek obchodní bilance 8,5 miliardy eur. Velmi silným prvkem je vývoz francouzských nápojů, pozitivní obchodní bilance nápojového průmyslu 10,7 milionů eur se od roku 2012 nezměnila. Obchodní bilance potravinářského průmyslu je ve Francii třetí nejlepší hned po leteckém a chemickém průmyslu. I když je stále ještě do značné míry pozitivní, můžeme v roce 2013 pozorovat pokles o 7% ve srovnání s rokem 2012 (9,1 miliard euro), a to hlavně kvůli stabilizaci vývozu a růstu dovozu. Bohužel o vývoji přidaných hodnot vyvezeného zboží se v oficiálních zdrojích moc nemluví.

Zatímco francouzská výroba obecně klesá, odvětví výroby potravin se daří poměrně dobře. Nicméně, potravinářský průmysl je ohrožen dvěma protichůdnými proudy. V první řadě jsou to nestabilní ceny při nákupu surovin, které vytváří kolísání výrobních nákladů, a tím i značný tlak na firemní hotovost. V druhé řadě, v obtížném ekonomickém klimatu, které je obdobné pro celou Evropu, jsou potravináři ohrožení tlakem prodejních řetězců, které do nekonečna požadují snížení tarifů, financují tak, jak Francouzi říkají "cenovou válku“.

Nedávno se o nebezpečné situaci vyjádřil Jean-Philippe Girard, prezident francouzské Potravinářské komory (ANIA). „Válka o ceny, zatěžuje především ekonomické zdraví našeho podnikání, objem investic, konkurenceschopnost, a tedy v konečném důsledku i zaměstnanost. Letos už jsme identifikovali téměř 1000 pracovních míst, v ohrožení. Situace je opravdu naléhavá“.

Stejně jako ve většině zemí, francouzský trh s potravinami se neustále mění. Francouzské firmy se velmi zajímají o spotřebitelské trendy, za účelem větší spokojenost zákazníků. Ať se jedná o finální produkty, výrobu nebo marketing, téměř 60% francouzských potravinářských podniků se zajímá o inovační procesy a inovuje. Náklady na výzkum v potravinářském průmysl jsou vyšší než u většiny podniků v jiných odvětvích. V průměru 7% výnosů je určeno na financování inovací.

Věrné tradicím, půdě a kvalitě, francouzské potravinářské podniky jsou také moderní a inovativní, věří, že do budoucna pro ně bude klíčem úspěchu dynamické tempo a konkurenceschopnost.

Autor:  Barbora Boháčková pro časopis Agrobase